Hepimizin hayalidir; arzu ettiğimiz kişi ile sıcacık mutluluklar yaşamak. Hepimizin kriterleri (ölçütleri) farklı olsa da geleceğimizdeki partnerimizi-sevgilimizi düşlerken, amacımız mutlu olmaktır. Bu rüyalarımızın prensi/prensesi ile tanışıp, hayat alanımıza alıp yaşamaya başlarız. Ancak gün gelir ki; o kişi bizim hayalimizde kurduğumuz kişi olmayabilir. Çünkü hoşlanmadığımız, belki de gıcık olduğumuz birçok yönüyle karşılaşabiliriz. Önceleri göz ardı ettiğimiz özellikleri zamanla gözümüze batmaya başlar; ricalar emirlere dönüşür. Bir taraf diğerini yönetmeye kalkar.

Başlarda kral-kraliçe ilişkimiz kral-köle ilişkisine döner. Kendimizi kral ya da kraliçe yapmaya kalkarken karşı tarafı bize hizmet etmek zorunda olan bir köle haline getiririz. Bu kral-köle ilişkilerinde eşitlik yoktur. Baskıcı olan taraf kendini kral ilan ederken, karşıdaki kişiden de köle gibi kendisine hizmet etmesi beklenir. Hizmet etmeyi seven kişi bunu sevgilisini sevdiği için yaptığını söylese de aynı karşılığı alamadığını gördüğünde yakınmaya başlar:  ‘saçlarımı süpürge ettim, bir dediğini iki etmedim ama karşılığında ne aldım: hiçbir şey’. Kişi dönüp kendine baktığında karşısındakine kendisinden daha fazla değer verdiğini görür. Bunu da genellikle ilgi görmek için yapar. O istemediği ilgiyi, sevgiyi göremeyince de o sıcacık mutluluklardan eser kalmaz!

Kendinizle başkaları arasındaki kişilik farklılıklarını bilirseniz, hem kendi hayatınızı hem başkalarının hayatını çok daha kolay, mutlu ve üretken bir hale getirebilir, hayatınızın her karesinde sizden çok farklı insanlarla daha verimli bir iletişim kurabilirsiniz.

Peki, değer verdiğimiz, sevdiğimiz kişiyi nasıl tanıyabiliriz?

Karşımızdaki kişiyi tanımak için hem kendimizin hem de o kişinin zihinsel haritası çıkartılıp bilinçaltındaki değerler arası bağlantılar tespit edilmeli daha sonra ‘meta programlar, kişilik tipleri ve temsil sistemlerine’ bakılıp kişinin dünya modeli belirlenmelidir. Böylece hem sevdiğimiz kişiyi daha iyi anlar, hem onunla daha sağlıklı iletişim kurabilir hem de birlikte mutlu bir gelecek oluşturabiliriz.

Siz de sevdiğiniz kişilerle sağlıklı ilişkiler kurmak ve anlaşılmak istiyorsanız, dengeli partnerlik workshopumuza sizleri de bekleriz.

Eğitim Süresi: 8 Saat (2 gün)

Eğitmen: Yasemin Derya Metin