İçeriğe geç

Halka Hizmet Hakka Hizmet Yolunu Seçenler

  • 3 yıl önce
  • 2Dakika
  • 506Kelime
  • 109Görüntülenme

Halka Hizmet Hakka Hizmet Yolunu Seçenler

Küçükken mahallemizde evinin bahçesinde badem ağaçları olan bir amca vardı. Bu amca kimseye o ağaçların ne bademinin ne de çağlasını verirdi. Kendi menfaatine uymayan hiçbir davranışı hoşgörü ile karşılamazdı. Bu amcanın yolu kendine hizmet Hakka hizmet yoluydu. Bu yolun yolcusu sadece bu amca mıydı acaba?

Beş vakit namazını kılan, tüm farz kılınmış ibadetleri yapan ancak komşusunun çektiği zorluğa rağmen ona bir günden bir güne yardım eli uzatmamış; mahallesindeki hayvanlara şiddet uygulayan insanın yolu da elbette aynı yol.

Hiçbir insanla iletişim kurmayı tercih etmeyip hayvanlarla ilgilenenler, onları çok sevenlerde yine bu yoldadır. İnsan ilişkisinde kişinin kendini değiştirmesi için karşılaştığı insanlar ona yaşam derslerinde zorlayıcı şartlar sunarlar. Bunlarla yüzleşmek yerine tüm insanları olumsuz bir etiketle etiketleyip kendini toplumdan soyutlayıp ben merkezine geçer. Evcil hayvan onun yaşamına zarar vermediğin, onu aç ve susuz bırakmadığın sürece sana zarar vermez.

Nedir bu kendine hizmet Hakka hizmet yolu. Sadece kendi benliğine yarar sağlayan davranışları yapan bunun dışında bulunduğu aileye ve ortama hiçbir faydası olmayan kişilerin yürümeyi seçtiği yol olan negatif yol. Bu yolda yürümeyi tercih eden insanlarda yolun koşullarına uygun olarak negatif duygular ortaya çıkar. Bu duyguların farkında olmadan kontrolüne girer.

Her zaman hepimiz seçim özgürlüğüne sahibiz daha önce yürüdüğümüz yol her ne olursa olsun yeni bir yola geçiş yapabiliriz. Halka hizmet Hakka hizmet yolu olan pozitif yolda yürümeyi seçtiğimizde önce kendimizle yüzleşip olumsuz olan özelliklerimizden kendimizi arındırmalıyız. Bu arınma zaman zaman bizi zorlayacak noktaya getirecektir; vazgeçmeyip bu yolda devam ettiğimizde kolaylık ve yardımlar bize ulaşacaktır. İçimizde varoluşun en güzel gücü sevgi tüm hücrelerimizi şifalandıracak ve bizim ışıldamamıza yol açacaktır. Işıldamaya başladığımız o kıvılcım bizde ortaya çıktığında bu kıvılcımı bekleyenlere ışığımızı ulaştırıp bizden o kıvılcımı almalarına izin vererek halka hizmet etmeye başlayacağız. Karanlığı ışığa kavuşturmak bu kadar kolay.

Halka hizmet Hakka hizmet yoluna girmek isteyenlere her devirde rehberler gelmiştir. O rehberlerden biri olan Yunus Emre “Yaratılanı severim Yaratandan ötürü” diyerek tüm yazılabilecekleri özetlemiştir.

20.03.2016