İçeriğe geç

Bilinç ve Bilinçaltı

  • 4 yıl önce
  • 2Dakika
  • 517Kelime
  • 101Görüntülenme

Bilinç ve Bilinçaltı

Öğretmen: Fıstık.

Bilinç öğretileni bilen halimiz. Bilinçaltı ise yaşamda kalmak üzere kayıtlar yapan koruyucumuz.

Muhabbet kuşları ona siz neyi sürekli tekrarlarsanız o ses tonu ile kayıt ediyorlar. Ben de Fıstık’a geldiği günden beri Ho’oponopo cümlelerini ve olumlu sevgi dolu cümleleri tekrarladım sürekli. O da bunları tekrarlamaya başladı. Bilince yapmasını istediğim kayıtları verdim. O da bunları sese döküyor.

Daha önceden yaşadığı her ne ise ısırma huyundan vazgeçmedi. Bu da yaşamak için tıpkı bilinçaltı gibi kendini yaşatabilmek için içgüdüsel davranışı.

Tıpkı bizim gibi Fıstık. Sözleri sevgi dolu eylemi ise zaman zaman saldırgan. Yüzüme yaklaştırırken “sakin ol, sakin, sakin” diyorum. O da bunu öğrenmiş. ‘sakin, sakin, sakin’ diyor sonrasında elim, yüzüm, burnum neresi ona yakınsa ısırıyor. Zihninde sakin ol sözünün daha yavaş hareket etmesi gerektiği ile ilgili bir kayıt yok.

Fıstık hayvan olduğu için elbette içgüdüsel davranışları çoğunlukta olacak. İşte artık insan olmanın avantajlarından yaralanma zamanı. Bizler onun eşleştiremediği söz ve davranışı eşleştirmeliyiz.

Her birimizin olumsuz davranışının altında içgüdüsel olarak hayatta kalma ile ilgili bir durum söz konusu. Mutlu bir yaşam sürmek istiyorsak benim karakterim böyle demek yerine bu olumsuz kaydın ne olduğunu bulup onu olumlu kayda dönüştürmeliyiz.

Fıstık’ın davranışlarını neden bu kadar inceliyorum?

İnsanların davranışlarına göre insanları iyi ya da kötü diye nitelendirdim. Zaman zaman o insanların benim hayatımda bana bir şeyler öğretmek için geldiğini kabul etmedim. Karşı tarafı suçladım. Allah baktı ben işleyişi tam olarak anlayıp içselleştirememişim. Bunun için bana yeni bir öğretmen gönderdi.

Fıstık 6 ay önce uçup geldi bizim balkona kondu. Sonrasında kaçtığı yeri bulamadık. Biz de ona bakmaya karar verdik. Eğer ben onu herhangi bir pet shoptan almış ya da birinden sahiplenmiş olsam yine bu durumu algılamaya bilirdim. Bu sistem tarafından bana gönderildi. Benim kayıtlarımın değişme zamanı gelmişti. Fıstık bu kayıtları çok güzel değiştiriyor. Çok iyi bir öğretmen.

Çok iyi bir uygulayıcı ve öğretici.

Aslında çocuklar da insanlara gönderilmiş en iyi öğretmenler. Yalnız anne babalar onlardan öğrenmek yerine onları muma çevirmeyi ilke edinmişler.

07.03.2016

 
Etiketler: