İçeriğe geç

AŞK yOLculuğu

  • 2 yıl önce
  • 3Dakika
  • 620Kelime
  • 161Görüntülenme

AŞK yOLculuğu

14 Şubat Sevgililer gününü geride bıraktık. İnsanlar en çok bugün hayatlarında sevgili olup olmamasını bugün sorguluyorlar. Olması mı iyi olmaması mı iyi? Bu tamamen kişisel bir tercih.

Toplumun belirlediği kriterlerden dolayı değil de gerçekten sizi tamamlayan, bütünleyen, birbirinizi beslediğiniz insanın hayatınızda olması önemli olan. Sevgili sıfatı taşıyan herhangi birinin olması aslında kişiye faydadan çok zarar getirir.

Sevgili kişiye ayna olur. Kendinde olan ancak farkında olmadığı tüm yönleriyle yüzleştirir kişiyi. Direnç ne kadar büyükse yüzleşme o denli sancılı olur. O kişi ile ayrılmak çözüm değildir. Kişi kendindeki çözülmesi gereken durumu çözmezse başka bir ilişkide aynı sorun devam eder. Yük olan bir yönünüzü gösterdiği için karşınızdaki kişiye öfkelenmek yerine o kişiye teşekkür etmelisiniz. Fark etmek ve kabul etmek çözüm yolundaki en büyük adımlardır.

Kişi bu yüzleşmeleri neden yaşar? 0 – 6 yaş döneminde anne ve babadan alması gereken duygusal doyumu alamadığı için bu boşluğu ilişki içinde olduğu kişiden almak ister. O kişi bu boşlukları dolduramadığında bu defa olumsuz duygular ortaya çıkar. Bu duygular da olumsuz davranışlara dönüşür. İlişki kısır döngüye girmeye başlar. Eğer kişi bağımlı bir ilişki içine çektiyse kendini ayrılamaz ve bu ilişki mutsuz bir şekilde devam eder.

Kendi duyguları nispeten doluysa bile anne ve babanın yaşamış olduğu olumsuz ilişkiyi çocukluk döneminde kopyaladığı için kendi yaşantısına yine olumsuz ilişkileri çeker.

Kişinin kendi ile ilişkisi de ilişkiye yansır. Özdeğer, özsaygı ve özsevgi de eğer eksiklik varsa karşı taraf sizin kendinize verdiğiniz bu değerler kadarını size verebilir.

Anne ve baba ile olan ilişkiniz sevgilinizle olan ilişkinize çok benzer. Kadın babası ile sorun yaşıyorsa hayatına giren erkeklerle de sorun yaşar. Aynı şekilde erkek de annesi ile sorun yaşıyorsa hayatına giren kadınlarla sorun yaşar. Bu sorunlar aşırı derecedeyse ve ebeveyne tepki verilemiyorsa bu defa ilişki içinde şiddet durumu ortaya çıkar. Bu durumun tersi de sorun yaratır. Anne ya da babaya aşırı hayranlık varsa bu defa da o modele uyan karşı cins bulunamaz. Burada da kişi daha çok yalnız kalır ya da kısa süreli ilişkiler olur.

Her ilişkide bireyin bir bilinçaltı çıkarı tatmin olur. Bu çıkar fark edilip iptal edilmezse yine sorunlu ilişkiler kişinin hayatında olur.

Eğer hazırsanız sevgi ve aşk sizi saflaştırır. AŞK saflık halidir. Eğer bu yolun gerektirdiklerini yapacak cesaretiniz yoksa çok canınız yanar. AŞK yürek işidir; zihinden kalbe inmek istiyorsanız en güzel öğretmen AŞKtır.

İlahi AŞKa ulaşmak ancak beşeri AŞK ile mümkündür. Beşeri AŞK ile yanmayan İlahi AŞKa ulaşamaz.

Sevgi ve Aşk ile

15.02.2016