İçeriğe geç

Kendimizi Tanıma ve Duygularımız

Spread the love
 • 3 sene önce
 • 3Dakika
 • 832Kelime
 • 803Görüntülenme

Kendimizi Tanıma ve Duygularımız

İnsanın var oluş parçalarından en önemli alanlardan biri duygular alanı. Bu alanla ilgili bilimsel olarak yapılan incelemelerde de ortak duygu tanımı yapılamamış. Bugün neşe duygusu üzerine düşünürken neşe duygusunun zıt duygusu ne acaba sorusu üzerine duygularla ilgili internetten ve evdeki sosyoloji ders kitaplarımdan araştırma yapmaya başladım. İçsel olarak evet bu doğru diye okuduğum bilgileri hissedemedim. Bu durumun olmasının nedeni var oluş planında bir evrensel gerçeklik var, platonun tanımladığı idealar evreni; bir de insanların bu evrensel gerçeklikten alıp dünyanın enerji alanında var olan kırılma ile ortaya çıkardığı ilahi gerçeklikten sapmış insan gerçekliği var.

Okuduğum bilgiler bilim insanları tarafından kolektif alandaki düşük titreşim alanından geçerken sapmaya ve kırılmaya uğramış bilgiler. Bu bilgiler elbette insanlığa en yüksek fayda sağlayan bilgilerdi tespit edildikleri zamanda. Tanımsız alan bizi hiç bir yere götüremez. Var oluştaki her şey evrimleşip gelişiyor. Bana göre bilimsel tanımlamalarda gelişip dönüşüyor. Soyut ya da somut her şey tekamül ediyor.

Ben de duygu alanındaki ilahi gerçeklikte bilmeye izinli olduğum alandan bilgi almak için ilahi rehberliğe başvurdum. Duygu tanımında Robert Plutchik Duygu Çemberindeki duyguları referans alarak sormaya başladım. İlahi gerçeklikte insana ait on sekiz duygu olduğunu bunların altı tanesinin pozitif, iki tanesinin nötr ve on tanesinin de negatif duygular olduğunu algıladım. Bu duyguların birbirine zıt duygularını da sordum ve gelen algı doğrultusunda hepsini yazdım. Onsekiz duygu ortaya çıkınca da insanın içinde gizli olan onsekizbin alem ile bu duyguların bağlantılı olduğunu algıladım.

İnsanda Olan Pozitif Duygular

 1. Huşu
 2. Aşk
 3. Sevgi
 4. Neşe
 5. Sevinç
 6. Şaşkınlık

İnsanda Olan Nötr Duygular

 1. Merak
 2. Hayret

İnsanda Olan Negatif Duygular

 1. Can Sıkıntısı
 2. İğrenme
 3. Üzüntü
 4. Kızgınlık
 5. Öfke
 6. Kıskançlık
 7. Nefret
 8. Kibir
 9. Hüzün
 10. Korku

Pozitif duygulardaki 1 numara en yüksek duygu, negatif duygulardaki en düşük duygu da korku

Birbirinin Zıddı Duygular

 • Huşu duygusunun zıt duygusu Hüzün
 • Aşk duygusunun zıt duygusu İğrenme
 • Sevgi duygusunun zıt duygusu Korku
 • Neşe duygusunun zıt duygusu Can sıkıntısı
 • Sevinç duygusunun zıt duygusu Üzüntü
 • Şaşkınlık duygusunun zıt duygusu Kızgınlık

Zıddı Olmayan Duygular

 • Merak Duygusu
 • Hayret Duygusu
 • Öfke Duygusu
 • Kıskançlık Duygusu
 • Nefret Duygusu
 • Kibir Duygusu

Kendi duygularınızı yönetmede şöyle bir adım izleyebilirsiniz; negatif duyguları zıddı olan pozitif duyguya dönüştürün. Zıddı olmayan duyguların da varlığını kabul edip ilahi olarak arınması gerektiği kadarını arındırıp insan boyutunda kalması gerekenleri de dengeleyebilirsiniz.

Kamil İnsan

Bizler insandan kamil insana doğru gelişim için yani tekamül için bu gezegene geldik. Kamil insan negatif duygularının hepsinden arınmış sadece pozitif ve nötr duyguya sahip insandır.

Hala insan basamağında olan birinin kendini Kamil İnsan olarak tanımlaması sadece yanılgıdır. İnsan görmeyi reddettiği duyguları yok sayarak kendini yükseltemez. Görmek, kabul etmek ve dönüştürmek Kamil İnsan olma yolunda yürüyen bilgelerin özelliğidir.

Kamil İnsanda Olan Pozitif Duygular

 1. Huşu
 2. Aşk
 3. Sevgi
 4. Neşe
 5. Sevinç
 6. Şaşkınlık

Kamil İnsanda Olan Nötr Duygular

 1. Merak
 2. Hayret

Ben bilmeye izinli olduklarımı öğrenip sizlerle paylaşıyorum. Duygularla bağlantılı davranışlar ve hislerde başka bir açılım alanı.

Yaklaşık on beş günden beri bana gelen ve insanların ortak hayatlarında dengesizlik yaşadıkları alanda bu duygular üzerine çalışılarak dönüştürülebilir. Ya sarkaç alıp ya da beden testi ile bu duygulardan dönüşmesi gereken duygular var mı diye tespit edip kullanacağınız dönüşüm aracı her neyse o yöntemle bunları dönüştürebilirsiniz.

Kundalin Reiki Uyumlaması almış herkes negatif duygulardan kendilerinde bulunanları şifalandırmak için Durum/Nitelik Şifalandırma uygulamasını yapabilirler.

Arzu edenler Kundalini Reiki ile yazmış olduğum iki çalışmayı da yapabilirler.

Kundalini Reiki İle Duygu Dengeleme Çalışması

Kundalini Reiki İle Sahip Olduğumuz Hisleri Arındırma ve Dengeleme Çalışması

Kundalini Reiki uyumlaması olmayanlar da Youtube meditasyonlarım ile duygu çalışmalarını yapabilirler.

YouTube Duygu Meditasyonları Oynatma Listesi

24.04.2018

 
Etiketler: