İçeriğe geç

Aydınlanma Yolu – Bilgi Sevgisi

  • 5 yıl önce
  • 2Dakika
  • 498Kelime
  • 110Görüntülenme

Aydınlanma Yolu – Bilgi Sevgisi

Her zaman söylüyorum hepimiz için ruhsal aydınlanma yolu bambaşka olabilir. Artık kendi yolculuğumuzdaki araçlara ulaşma konusu çok daha kolay. İnternet aracılığıyla bir çok bilgiye ulaşabiliyoruz.

Bir kaç günden beri Buddha ile ilgili ruhsal yönlendirme alıyordum. Derin bir bilgiye sahip olmasam da daha önce katıldığım Aktiffelsefe’nin felsefe seminerlerinde edindiğim bilgiler vardı.

Bugün biraz daha araştırma yaptım ve Budizm Felsefesi ile ilgili bir belgesel izlerken şunu fark ettim; aydınlanma yolculuğunda üç lider var. Bu liderler ne zaman ortaya çıkmaları gerektiğine insanın iç dengesine göre karar veriyorlar. Ömür boyunca tek bir lider de yaşam da olabilir ya da belirli zamanlarda bu liderler değişebilir. 

Aydınlanma yolculuğunda lider kimse onunla uyumlu öğreti ve yöntemler sizi hızlandırır. Bu liderler; beden, zihin ve ruh. 

Eğer zihin bu yolculukta liderse onun için beslenme alanları yaşamınızda var edin. Zihin ve felsefe uyumu sizi bu zamana kadar arayışı içinde olduğunuz gereksinimlere ulaştırabilir.

Vikipedia’nın Felsefe Tanımı

Felsefe sözcüğü köken olarak Yunanca φιλοσοφία seviyorum, peşinden koşuyorum, arıyorum anlamına gelen “philia” ve bilgi, bilgelik anlamına gelen “sophia” sözcüklerinden türeyen terimin işaret ettiği entelektüel faaliyet ve disiplin. “philia”=sevgi “sophia”=bilgi veya bilmek kelimelerinden türemiştir. Philosophia=bilgelik arayışı, bilgiyi sevmek, bilgi severlik, araştırmak ve peşinde koşmak anlamlarına gelmektedir. Filozof da bilgiye/bilgeliğe ulaşmaya çalışan kişidir.

Buna göre, felsefe Yunanlar için, ‘bilgelik sevgisi’ ya da ‘hikmet arayışı’ anlamına gelmiştir. Başlangıçtaki bu özgün anlama göre, her türden bilimsel araştırmacıya “filozof” adı verilmiştir. Felsefe; varlık, bilgi, gerçek, adalet, güzellik, doğruluk, akıl ve dil gibi konularla ilgili özsel sorunlara ilişkin yapılan çalışmalardır. Felsefe düşünce sanatı olarak da bilinir.

Doğu ve Batı Felsefesini incelemek ve kendinize bir sentez oluşturabilirsiniz ya da tek bir felsefe akımı ile yolunuzu belirleyebilirsiniz.

Kelimelerin gizemi sizin için çok değerli ve önemliyse felsefe sizin ışığınız olabilir. Her bilgi siz kalben onu istediğinizde size kendini öğretir. Her şey kolaylaşır…

Kapılarınızın anahtarı felsefe içinde sizi bekliyor olabilir. 

Benim çalışmalarım aşırı sol beyin aktif olan insanları başta çok zorluyor olabilir. Mantığınızla ruhunuzu uyumlamak için felsefeyi yaşamınızda kullanabilirsiniz.

Felsefe öğrenirken yaşamınızı soyutlamanıza, kendinizi herhangi bir yere kapatmanıza gerek yok. Felsefe ile yaşamı sentezleyerek kendinize harika bir gelecek yaratabilirsiniz. Hedefiniz mutluluk olduktan sonra doğru öğretiler yaşamınıza dahil olacaktır.

Aydınlanma yolculuğunuzda şu an lideriniz kim? Beden, ruh, zihin…

28.02.2019

Spiritüel Rehber Yasemin Derya Metin