İçeriğe geç

Olmalı mı Olmamalı mı

Spread the love
  • 5 yıl önce
  • 3Dakika
  • 838Kelime
  • 56Görüntülenme

Olmalı mı Olmamalı mı

Çocukluğumda babamın görevi gereği tayin olup çeşitli şehirlere taşınıyorduk. Bu şehirlerdeki toplumun kültürel değerleri, görüştüğümüz o şehirden olmayan başka şehirlerden gelmiş insanların değerleri ve kendi değerlerimiz harmanlanıp bir davranış modeli ortaya çıkıyordu.

Sürekli olarak kendimi bulunduğum topluma adapte etmeye çalışıyordum. Su misali yaşamaya başladığım şartların şeklini alıyordum. Bu yaşam şekli çeşitlilik ve adaptasyon armağanlarını bana sundu. Yaşadığım hayatın her anı için şükrediyorum. Bu kadar farklı yaşamları gözlemleme sonrasında şu an yaptığım iş ile birleşince insanların kendini çok anlatmasına gerek olmadan içinde barındırdığı inançları fark etmeme neden oluyor.

Yaşadığım toplumu analiz ediyorum. Dünya dışındaki diğer kültürleri yurt dışı seyahat deneyimlerimdeki yaşadıklarımın bilinçaltımdaki kayıtları eşliğinde kitap, film ya da dizilerle analiz etmeye çalışıyorum. Bu yöntemler o toplumun gerçekliğini bana tam olarak yansıtamaz ancak ortak fikri fark edebiliyorum. Bu da insanın sahip olduğu içgüdülerin ortak dilini gösteriyor.

Dünyanın bir çok yerinde kadınlar evlenmek ve çocuk sahibi olmanın hayat olduğunu tanımlamış durumda. Bu faktörler hayatında olmazsa kendini eksik olarak tanımlıyor. Bu algı nereden ortaya çıkıyor? Genetik kayıtlarımızda bulunan soyunu devam ettir kaydının toplumun onayladığı soy devam ettirme kalıplarından dolayı bu durum kadınların sırtına yüklenmiş bir yük.

Dünyada olan insanların yarattığı plan bu. Bir de hepimizin ruhun planı var. Ruh madde bedenlere neden geçiş yapıyor? Deneyim kazanmak için. Bu deneyimde kendine has bir planı var. Bu planda gerekli koşullar hangi gezegen ya da toplum tarafından sağlanacaksa orası ve en uygun lineer zaman dilimi seçiliyor.

Dünyaya gelen her ruh unutma perdesi ile geliyor. 2000 sonrasında bu perde incelmiş olsa da hala dünyada varlık sürdüren bir araç. Unutma perdesi bizim ruhsal planı unutarak gelmemizi sağlıyor. Her ruh kendi ruhsal planını bulunduğu şartlara rağmen hatırlayıp oradaki her şeyi deneyimleyene kadar dünyada enkarne olmaya devam ediyor.

Yeniden insanlık planına dönüş yapalım. Türkiye’de doğan bir kadın, anne olmayı ruhsal programına almamış. Bu kadın henüz kendi ruhsal planını da fark etmemiş. Toplumun gerçeklerini olmalı diye kendine inanç edinmiş. 35 yaşına gelmiş ve başladığı ilişkiler bir türlü evliliğe ulaşmamış. Toplumun gerçeklerinden dolayı kendini başarısız olarak tanımlıyor. Bu tanım onun serotonin hormonun her başarısız tanışmadan sonra daha da düşmesine neden oluyor. Kadın artık hormonal durumdaki kalıcı değişiklikten dolayı mutsuz. Kendini mutlu hissetmek için kariyer alanında kendini heba edercesine çalışıyor. Mutlu oluyor mu elde ettiği başarılardan dolayı? Çok aşırı çaba sarf ederek hedefe ulaştığı için dopamin hormonu salgılanarak kısa süreli mutluluk hissi ortaya çıkıyor. Bu hissi sürekli hissetmek için çeşitli bağımlılık araçları yaşamın bir parçası olabiliyor.

Bu kadının ne yapması gerekiyor?

  • Kendi ruhsal gerçekliğini fark etmesi.
  • Kendi ruhsal gerçekliğindeki gibi toplumla uyumlu olacak şekilde kendi yaşamını gerçeklik haline getirmesi. Anne olma hedefinde olmadan sevmek ve sevilme niyet ya da dileği ile hayatını yeniden yaratmaya başladığında uzun süreli bir ilişki ya da evlilik ile birleşecek uzun süreli bir birlikteliğe geçilmiş olacak.
  • Şu an olduğu haliyle biricik ve çok değerli olduğunu kabul etmesi.
  • Tam ve bütün olmak için hayatında çeşitli rollerin olmasına gerek olmadığını fark etmesi.
  • Ruhsal planla uyumlu olan tüm dünyasal gerçekliklerin hayatında kolayca olduğunu algılaması.
  • Seçim yaparak toplumun değil kendi yaşamak istediği hayatı yaratmak için gerekli güç ve donanıma sahip olduğunu hatırlaması.

Bunlarla yaşamını yeniden gözden geçirdiğinde, sorumluluğunu alıp seçimler yaptığında içsel mutluluğu ortaya çıkarak kendine kendine özgü yaşam gerçekliği yapabilir.

Hala toplumun inançlarını kendi gerçekliği yapmaya çalışırsa bu onu çok yoracak yaşamı beraberinde getiriyor.

Bu örneği kendi hayatınızdaki tüm durumlarla eşleştirebilirsiniz. Zihnen çok istediğinizi söylediğiniz şeyler hala hayatınızda var olmamışsa bu örneği referans alıp kendi yaşamınızdaki zorluğun nedenlerini gözlemleyin. Seçimlerinizi yapın ve 2019 yılında mucizeler gerçekliğiniz olsun.

29.11.2018

Spiritüel Rehber Yasemin Derya Metin

Etiketler: