İçeriğe geç

Birlik

  • 3 yıl önce
  • 2Dakika
  • 523Kelime
  • 144Görüntülenme

Birlik

Yazacaklarım sadece kendi bildiklerimle, kalbimde açığa çıkanlarla birlik yolculuğunu algılama halimin yazıya dökülmüş hali olacak.

Geriye dönüp baktığımda ruhsal olarak zor ancak harika bir plan yaptığımı görüyorum. Uyanış öncesinde yaşadığım zorluklardan dolayı çok şikayet etmişliğim vardı. Şimdi her zorluğa teşekkür ediyorum. O zorluklar benden yeni bir ben ortaya çıkardılar.

Uyanış yolculuğumda direksiyonu tamamen ruhuma verdiğimi yeni yeni anlıyorum. Hayatını benim gibi zihin odağında yaşayan biri için oldukça şaşırtıcı bir seçim yapmışım. Yine iyi ki o seçimi yapmışım diyorum. Ruhumun seçimleri ile birlikte uyanış yolculuğum ilim, bilim, din ve spiritüel dörtlü alanı üzerinde oluşmaya başlamış. Elbette bir alan bazen diğer alanları baskıladı öne çıktı; ancak hiç bir zaman denge bozulmadan bir diğerinin öğretisi alanıma dahil oldu. Spiritüel/ruhsal yolculuğunu çeşitli öğretiler odağında oluşturan tek yönlü ilerlemeyi seçen çok da insanla karşılaştım. Bu da benim kendi dengem için harika deneyimlerdi. Yaşamım böylece zenginleşiyordu; hala da zenginleşmeye devam ediyor.

Bugün izlediğim bir sohbette şunu fark ettim; insan eğer kalbinde ve zihninde tevhid bilişi ile birliğe erişemezse, ilahi gerçeklikte birlik alanında olmamış oluyor. Birlik yolunda ilerlediğini sanırken; düalite yolculuğu yapmış oluyor. Dilerim her birimiz hakikatteki birlik yolcularından oluruz.

Aşık Veysel Şatıroğlu’nun Birlik Destanı ne güzel anlatmış her şeyi. Gelin hep birlikte Aşık Veysel’in tanımladığı birlik ile kendi yolculuğumuzu yeniden gözden geçirelim.

Allah birdir Peygamber Hak
Rabbül âlemindir mutlak
Senlik benlik nedir bırak
Söyleyim geldi sırası

Kürt’ü Türk’ü ne Çerkez’i
Hep Ademin oğlu kızı
Beraberce şehit gazi
Yanlış var mı ve neresi

Kuran’a bak İncil’e bak
Dört kitabın dördü de hak
Hakir görüp ırk ayırmak
Hakikatte yüz karası

Binbir ismin birinden tut
Senlik benlik nedir sil at
Tuttuğun yola doğru git
Yoldan çıkıp olma asi

Yezit nedir, ne kızılbaş
Değil miyiz hep bir kardaş
Bizi yakar bizim ataş
Söndürmektir tek çaresi

Kişi ne çeker dilinden
Hem belinden, hem elinden
Hayır ve şer emelinden
Hakikat bunun burası

Şu âlemi yaratan bir
Odur külli şeye kâdir
Alevi Sünnilik nedir
Menfaattir varvarası

Cümle canlı hep topraktan
Var olmuştur emir Haktan
Rahmet dile sen Allah’tan
Tükenmez rahmet deryası

Veysel sapma sağa sola
Sen Allah’tan birlik dile
İkilikten gelir bela
Dava insanlık davası…

07.10.2021

Etiketler: