İçeriğe geç

Gökkuşağı İnsanlık

  • 3 yıl önce
  • 2Dakika
  • 596Kelime
  • 113Görüntülenme

Gökkuşağı İnsanlık

Çocukluk dönemimde babamın mesleği gereği birçok yere taşınıp oralarda, hem kendi hem de ailemin arkadaş çevresinde olan insanlarla tanıştım. İş hayatına atıldıktan sonra da farklı sektörlerde ve genelde çalıştığım şirketlerde çalışan sirkülasyonu çok olması nedeniyle, oralarda da yeni insanlarla tanıştım. O dönemlerde daha alıngan olduğum için insanların, tavırlarının ve sözlerinin farklılıklarının nedenini anlayamıyordum.

Bu alınganlığım beni kişisel gelişim eğitimleri almaya yöneltti. Daha önceden anlayamadığım nedenleri, eğitimlerden ya da bu konular üzerine okuduğum kitaplardan anlamaya başladım. İnsandaki renkliliği oluşturan faktörlerden bir bölümünü; kişilerin kişilik tipleri, sevgi dilleri, meta programları, temsil sistemleri ve burçları oluşturuyor.

Diğer bölümünü de, kişiyi büyüten ebeveynler ve bulunduğu çevre ile şekillenen bilinçaltı ortaya çıkarıyor. Babası tarafından küçükken dövülerek büyütülen bir kadın evlendiğinde eşinden de dayak yiyebiliyor; çünkü yaşamında olan erkeğin onu dövdüğünde sevileceğine inancını bilinçaltına kayıt edilmiş oluyor. Bu inanç doğrultusunda bilinçaltı kendini dövecek eş ile evlenmeyi seçiyor.

Aile çocukluk döneminde vermesi gereken sevgi ve ilgiyi çocuğa veremediğinde çocukta duygusal boşluk ve buna bağlı dengesizlik ortaya çıkmaya başlıyor. Çocuk yetişkin olurken bulunduğu koşullara göre o boşluğa neden olan davranışları sevgilisinden, eşinden, çocuklarından, arkadaşlarından almaya çalışıyor. Kişi bu duygusal boşluğu doldurmak için farklı rolleri oynamayı seçiyor. Ailede kimin başı sıkışsa hemen onun yanında olan insanlara mutlaka rastlamışsınızdır. Bu kişiler takdir edilme ihtiyaçlarından dolayı bu rolü kendine almış olabilir. Kişi bilinçli düzeyde bu durumdan yakınır; ancak bilinçaltı düzeyde o boşluk insanlarla ilgilendiğine dolacağına inandığı için aile içinde birine ihtiyaç olduğunda o kişi orada bulunmayı seçer. Sosyal medyada insanların paylaşımlarına bakıldığında yapmış oldukları paylaşımın altında yatan bilinçaltı çıkar fark edilebilir. Yapılan bilinçli davranış aslında bilinçaltı çıkarı sağlamak için yapılır. Başına gelen olumsuzlukları paylaşan kişi şefkat ve sevgi ihtiyacını buradan almaya çalışıyor olabilir. Fotoğraflarda kendini ön plana çıkaran pozlar veren kişi ilgi ve onay eksiğini gidermeye çalışıyor olabilir.

Sonuç olarak; her birey farklı bir renktir. Dilerse kişi tek renk olarak yaşamını devam ettirir ya da kendindeki gökkuşağını ortaya çıkarır. Kendinde var olan yaşam süresinde olumlu fayda sağlamayacak özellikleri fark edip dönüştürmeyi seçmek gökkuşağına dönüşebilmek için atılacak ilk adım olacaktır.

Kendi gökkuşağınıza ulaşacağınız güzel günlere doğru keyifli yolculuklar diliyorum.

24.03.2016