İçeriğe geç

İçimizdeki Zirveler

  • 5 yıl önce
  • 4Dakika
  • 904Kelime
  • 183Görüntülenme
@Cenk Ertekin

İçimizdeki Zirveler

Her insan kendine özgü ve mükemmel. Bir çok insan kendi mükemmelliğinin farkında değil. Bu mükemmelliği fark etmek için tek başına kendi içsel zirvesine tırmanması gerekiyor.

Sizce bir insanın içsel zirvesi nerede bulunur bir düşünün. Kendinizi bir inceleyin.

İnsanların içsel iki zirvesi var. Birine tek başına çıkabilirken diğer zirve yolculuğuna mutlaka bir insanla başlaması gerekiyor. Tırmanışa tek başına devam edebilir. Ama başlangıç mutlaka çift olması gerekiyor.

Zirvelerin olduğu yer insanın kalbi.

İlk Zirve

İnsanın ilk zirve tırmanışı sevgiye gerçekleştiriliyor. Bu tırmanış esnasında sahip olduğu her bir gölge alanın farkında olması ve o alanları çok iyi bilmesi gerekiyor. Güvenli tırmanış için tüm gölgeler çok önemli. Her bir yamacın kendine göre kolaylık alanı mevcut. Bu yamaçların kolaylık alanını o alana derinlemesine bakmadan kişi fark edemiyor.

Bazı acıların ve kederlerin üzerinden geçerken onlarla yeniden yüzleşmek gerekiyor. Bu zirve dünyada bilinen dağ tırmanışından daha farklı dinamikler içeriyor. Kendi içinizdekileri onurlandırdıkça en dik yamaçlar bile hafif eğimli yola dönüşüyor. Sizin inançlarınız ve duygularınız bu zirve tırmanışını değiştiriyor. Sizinle birlikte zirve şekilleniyor. Siz kendinizi reddettikçe yollar dikleşiyor, keskin kayalıklara ya da buzullara ve fırtınalara denk geliyorsunuz.

Her bir adımınızda kendinize karşı şefkat ya da merhametiniz arttıkça her şey mucizevi bir şekle dönüşüyor ve kolaylaşıyor.

Zirveye daha hızlı ulaşmak istiyorsanız o zaman kendinizi sahip olduğunuz her yönünüzle, alışkanlıklarınızla, duygularınızla, düşüncelerinizle ve hislerinizle sevin. Kendinizi sevdikçe zaten ulaşmanız gereken zirvedeki sevgiyi daha çok hissediyorsunuz. Bu da sizin daha hızlı ve kolay zirveye ilerlemenize neden oluyor.

Elbette bu zirve ile uyumsuz negatif duygularınızı da aşağıda bırakmanız gerekiyor. Yaşamınızda ne kadar çok korku varsa zirveye ulaşma zamanınız gecikiyor. Çünkü sevginin tamamen zıddı olan duygu korku. Sevginin olduğu yerde korku; korkunun olduğu yerde sevgi olamaz. İkisi aynı anda aynı yerde var olamıyor.

Kalbinizdeki sevgi zirvesine çıktığınızda tüm hayatınıza yukarıdan bakabiliyor ve yaşanmışlıklarınızın armağanını fark edebiliyorsunuz. Yaşanmış olan her zorluk sizin ruhsal olarak güçlenmeniz için gerekli deneyimlerdi. O deneyimleri sevgi ile kucakladığınızda yaşamınızın kutsallığını fark ediyor ve var oluşunuzun değerini anlıyorsunuz.

Sevgi zirvesine bir kere çıktıktan sonra az önce bahsettiğim dinamiklerinden ötürü anda zirveden aşağı inip anda zirveye çıkabiliyorsunuz. Mutluluk ve huzur yaşamınızın bir parçası oluyor. Bu zirve tırmanışı sonrasında her şey yaşamınızda hem daha anlamlı hem de daha kolay oluyor.

İkinci Zirve

İlk zirve olan sevgi zirvesine tırmanmadan ikinci zirveye tırmanacak kişiyi yaşamınızda bulmuş olsanız da bu tırmanış çok zorlu olabiliyor. Yine bu zirvede tırmanışa başlayan kişilerin düşünce, duygu, his ve davranışları ile şekilleniyor. Her iki kişi de gerçek sevgiyi kendi içinde içselleştirmediyse o zaman bu yolculuk gerçekten zor oluyor. Bu zirvemiz de AŞK. AŞK boyutunda var olan ilk boyut sevgi boyutu olduğu için sevgi zirvesine tırmanmamış kişi AŞK zirvesine tırmanmaya başladığında yolculuk çok uzun ve meşakkatli oluyor.

Dünyada beşeri aşkı yaşamak istiyorsanız önce kendi sevgi zirvenize tırmanın ve o sevgiyi içselleştirin. Sonra da kendi sevgi zirvesine tırmanmış ve kendi sevgisini içselleştirmiş kişi ile AŞK zirvesi tırmanışına başlayın. O zaman AŞK her ikinizi de kutsar ve korur. İlk aşamayı gerçekleştirmiş kişiler biz bilincine geçmeye hazırdır. Biz bilinci olmadan gerçek AŞK yaşanamaz. 

Bu Bilgileri Yaşama Uyarlama

Bu okuduklarınızdan sonra kendi yaşamınızı gözden geçirin. Gerçekten kendi sevgi zirvenizde misiniz bunu fark edin. Eğer zirvenizde değilseniz neleri dönüştürmeli, neleri bırakmalısınız bunu fark edin ve seçiminizi yapın. Sizin yerinize kimse sizin zirvenize tırmanamaz. Kararlıklıla kendi zirvenize tırmanmayı seçtiğinizde ihtiyacınız olan araçlar yaşamınıza dahil olur. Elbette bu araçları siz kullanacaksınız.

Şu an bir ilişki içindeyseniz ya da evliyseniz; ilişki içindeki sorumluluklarınızı yerine getirerek kendi sevgi zirvenizde olmak için kendinize zaman ayırın. Hiç zamanınız yoksa geceleri yatarken rüya boyutunda bu zirveye tırmanmanız için olması gereken ekipmanlara sahip olmayı talep edip, şifalandırmanız gereken alanları şifalandırabilirsiniz. Siz kalben gerçekten istedikten sonra her zaman her şey mümkün ve siz izin verdiğiniz kadar kolay olur.

Yaşam sevgi ve AŞKla çok daha güzel…

07.07.2019

Spiritüel Rehber Yasemin Derya Metin

Etiketler: