• 2 ay önce
  • 3Dakika
  • 708Kelime
  • 71

Yeni Enerjinin Liderleri Gençler ve Çocuklar

Sosyolojik tanımlar incelendiğinde ortaya çıkan kuşak kavramının sözlük anlamı; ‘yaklaşık olarak aynı yıllarda doğmuş, aynı çağın şartlarını, dolayısıyla birbirine benzer sıkıntıları kaderleri paylaşmış, benzer ödevlerle yükümlü olmuş kişilerin topluluğu’ olarak tanımlanmıştır.

Kuşaklar

Gelenekseller/sessiz kuşak 1927-1945 doğumlular

Bebek patlaması kuşağı  1946-1964

X kuşağı 1965-1980

Y kuşağı 1981-1999

Z kuşağı 2000

Alfa kuşağı 2013 -2030

olarak tanımlanmış. Her bir kuşak bir diğerine aktarması gerekeni aktarıp yeni kuşağın yaratıcılığına izin verdiği ölçüde gelişen bir toplum ortaya çıkar.

Yeni Çağın Çocukları

Ruhsal olarak kuşakları Şebnem Özkan Işık Çağı Çocukları kitabında 8 kategoriye ayırmış.

İndigo Çocuklar

Kristal Çocuklar

Gökkuşağı Çocuklar

Yıldız Çocuklar

Melek Çocuklar

Altın Çocuklar

Yunus Çocuklar

Elmas Işık Çocuklar

2000 sorasında doğan çocuk ebeveyniyseniz Şebnem Özkan’ın kitabı size çok farklı bakış açıları kazandıracaktır. Kitabın lansman günü bu çocuklar kendileri ile tanışmam için beni çağırdılar. Ben de yeni hamile ya da çocuğu ile sorun yaşayan annelere hemen bu kitabı tavsiye ediyorum. Bu zamana kadar sözle bir çok tavsiyede bulunsam da bir yazı yazmadığımı fark edip, birkaç konuyla gelişecek bir yazı doğmak istedi.

Yeni Liderler

Sosyolojik olarak tanımlanmış Z ve alfa kuşağı ile ruhsal olarak tanımlanan kristal çocuklardan itibaren dünyamız yeni insan nesli ile bir araya geliyor. Bu nesil eskiye ait hiç bir yöntemle eğitilemiyor ya da iletişime geçilemiyor. Bu çocukların sezgileri ve kavrayışları eski nesilden çok daha açık. Sezgilerinin açık olması doğru yönetilmezse dezavantaja dönüşebiliyor. Farkında olmadan bulundukları ortamlardaki duygu, düşünce, his ve enerjileri alanlarına alıyorlar. Bu hiç beklenmedik agresif tepki vermelerinden başlayıp, alerjik reaksiyonlara ve sebepsiz hastalıklara kadar bedenin tepkisine neden olabiliyor.

Aldığım rehberliğe göre de çocuk 12 yaşına kadar özellikle annenin duygusal bedeni ile çok bağlantılı oluyor. Bu da annenin hissettiği duygu ve hislerin çocuğa akmasına neden oluyor. Bu çocuklardan ebeveynler bir şey saklayamıyor. Konuşmadan da her şeyi algılıyorlar. Bu çocuklardan bir şey saklamaktansa onlarla açık iletişimde olmak çok daha sağlıklı.

Çocuğunuz sık sık sebepsiz yere hastalanıyorsa mutlaka maruz kaldığı negatif durumlar vardır. Bu negatiflik temizlenip kaynak ortadan kaldırıldığında çocuk fiziksel olarak daha sağlıklı olacaktır. Yetişkinlerin pozitif düşünme ve hissetme evrimi yeni nesil sayesinde gerçekleşiyor.

Ebeveynseniz eski bildiklerinizi ya da kendi ebeveynlerinizden gördüğünüz her şeyi bir kenara bırakın. Yeni neslin size yol göstermesine ve sizi yeniden ruha/yuvaya götürmesine izin verin.

Çocuğunuzla birlikte ruhsallığı öğrenmek istiyorsanız Avatar: Son Hava Bükücü çizgi dizisinde Aang’ın fiziksel yaşı 100 olmasına rağmen çocuk olarak nasıl bir lider olunduğu yolculuğunu izleyin. Çok derin öğretileri eğlenerek hatırlayıp çocuğunuzla kaliteli zaman geçirirsiniz.

Ergenlik dönemindeki çocuğunuzla da The Legend of Korra çizgi dizisinde Korra’nın yolculuğunda bu defa bir kadının dünyanın şu an içinde bulunduğu aydınlık (ketu) ve karanlık (rahu) savaşında neyin dönüşümü sağlayacağını birlikte hatırlayın.

Neşe, üzüntü, tiksinti, korku ve öfke duygularını öğrenirken eğlenmek istiyorsanız da Inside Out (Ters Yüz) animasyon filmini izleyin.

Yeni neslin size iyiyi ve güzeli inşa etmeyi hatırlatmasına izin verdiğiniz sürece hayatınız kolay ve eğlenceli olur.

09.10.2018

You may also like