İçeriğe geç

Çocuklar İçin Ho’oponopono

  • 3 yıl önce
  • 5Dakika
  • 1368Kelime
  • 620Görüntülenme

Çocuklar İçin Ho’oponopono

İnsanlığın frekansı kaos içinde, bu kaos dünyada uzun süredir yaşayan biz yetişkinleri çocuklar kadar yoğun etkilemiyor. Çocuklar bu kaostan çok daha fazla etkileniyor.

Bu etkiyi hayatlarında minimize etmek için ebeveynler çocuklarına sorarak; enerji alanlarını koruması için onların istediği çeşitli yöntemleri hayatlarına dahil edebilirler.

Bana en kolay gelen yöntem ho’oponopono. Hatta bunu çocuklara öğrettiğimde de onların çok hızlı dönüştüğüne anında şahit oldum.

İstiyorsa, buradan sonrasını çocuğunuz okuma yazma biliyorsa onun okumasına izin verin, bilmiyorsa da siz ona okuyabilirsiniz.

Hayatı Daha Eğlenceli Yaşamak İçin

Konuşmaya Başlamış – 9 Yaş Arası Çocuklar İçin Çalışma

Bu yazıyı sizin daha mutlu olmanız için yazıyorum. Anneniz, babanız, varsa kardeşiniz, öğretmenleriniz ve arkadaşlarınızla daha keyifli zaman geçirmenize aracılık edecek. Bunu hayatınıza katacağınız yeni bir oyun gibi görebilir ve oynamayı deneyebilirsiniz.

Üzüldüğünüzde, bağırmak istediğinizde, anneniz ya da babanız sizin istediğiniz oyuncağı ya da kıyafeti almadığınızda, arkadaşınız sizinle alay ettiğinde, derslerinizde başarısız olduğunuzda, başınız karnınız ağrıdığında, korktuğunuzda; isterseniz sesli isterseniz isterseniz de sessiz şu kelimelerin hepsini ya da herhangi bir tanesini birkaç kere tekrar edin. “Özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo”

Bu kelimeleri tekrarlamak sizi nasıl etkiliyor, kısaca bunu anlatayım.

Yazı yazdığınız ya da resim yaptığınız bir tahta var. Bu yazının ya da resimlerin bazı yerlerini ya siz güzel yapmamışsınız ya da başka biri gelip sizin sevmediğiniz şeyleri sizin tahtanıza yapmış. Siz “özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” bu kelimeleri söylediğinizde sadece sizin sevmediğiniz kısımları silen bir silgi ile tahtanızı temizliyorsunuz. Bazı yerlere çok bastırılmış bu yerleri bir kaç kere sildiğinizde tam temizlenir. Bizim elimizdeki silgi bu sözcükler, siz kendinizi her mutsuz hissetiğinizde “Özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” kelimelerini tamamen mutlu hissedene kadar tekrarlayın.

Bu oyunu severseniz arkadaşlarınıza da öğretebilirsiniz.

10 -17 Yaş Arası Çocuklar İçin Çalışma

Dilerseniz siz de yukarıdaki çalışmayı yapabilirsiniz ya da aşağıda yazacağım cümle kalıbını kullanarak yaşadığınız her olumsuz durum için bu cümleleri tekrar ederek, bu cümleleri kağıda yazıp yanınızda, çantanızda da taşıyabilirsiniz.

Ailesel sorunlar için; o an kiminle sorun yaşadıysanız onu sadece okuyun “bu konudaki kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. Babamla/ annemle/ kardeşimle/ aile büyüklerimle sorun yaşamama neden olan tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” Ailenizle daha huzurlu oluncaya kadar da aklınıza geldikçe “özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” kelimelerinin birini ya da hepsini tekrarlayın.
Arkadaşlarınızla yaşadığınız sorunlar için; bu konudaki kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. Arkadaşım (adı soyadı) ile sorun yaşamama neden olan tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” Arkadaşınızla daha huzurlu oluncaya kadar da aklınıza geldikçe “özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” kelimelerinin birini ya da hepsini tekrarlayın.
Öğretmenlerinizle yaşadığınız sorunlar için; bu konudaki kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. Öğretmenim (adı soyadı) ile sorun yaşamama neden olan tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” Öğretmeninizle daha huzurlu oluncaya kadar da aklınıza geldikçe “özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” kelimelerinin birini ya da hepsini tekrarlayın.
Derslerinizde çalıştığınız halde başarısız olduğunuz durumlarda; bu konudaki kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. Dersimde (dersin adı) hedeflediğim başarıya ulaşmamı engelleyen tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” Dersinizden hem daha çok keyif alıncaya hem de daha başarılı oluncaya kadar da aklınıza geldikçe “özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” kelimelerinin birini ya da hepsini tekrarlayın.
Öfkelendiğinizde, korktuğunuz da ya da mutsuz olduğunuz durumlar için; “şu an içinde olduğum durumla ilgili kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. Daha pozitif ve daha mutlu, huzurlu hissetmemi engelleyen tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” Kendinizi daha eğlenceli hissedinceye kadar da aklınıza geldikçe “özür dilerim, beni affet, teşekkür ederim, seni seviyorum, aloha, indigo” kelimelerinin birini ya da hepsini tekrarlayın.

Diğer Konular İçin Çalışma

İki tane cümle kalıbımız var nokta nokta olan yerlere uygun durumu yazarak burada yazmadığım tüm konular için de çalışma yapabilirsiniz.

Bir nedeni temizlerken; bu konudaki kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. ………….. neden olan tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” 

Bir sonucu temizlerken; “şu an içinde olduğum durumla ilgili kendi sorumluluğum her neyse bunu yüzde yüz alıyorum. …………. engelleyen tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim, bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Bana mucizelerin kapısını açtığınız için sizi seviyorum. Aloha, indigo.” 

Hem derslerinize çalışıp hem de daha çok eğlenmeniz mümkün. Sizler çok zeki, sevgi ve ışık dolu ruhlarsınız. Bir çok şeyi aynı anda yapabilirsiniz. Bu yazıdaki yöntemlerle size bir çok şeyi yapmanıza aracılık edecek yolları göstermiş oldum.

29.12.2019

Etiketler: