İçeriğe geç

Farkındalık Oluşturacak Kitaplar ve Filmler

  • 2 yıl önce
  • 5Dakika
  • 1227Kelime
  • 256Görüntülenme

Farkındalık Oluşturacak Kitaplar ve Filmler

Kitapların Eğlenceli Hayal Dünyası

Kitaplar ilkokuldan beri benim yaşamımın bir parçasıydı. Benim çocukluğum Anadolu’da geçti. Anadolu da ilçelerde çok fazla satın alacak kitap çeşitliliği yoktu. Annem Ankara’ya giderken “sana ne almamı istersin” sorusuna cevabım hep “kitap” olurmuş. Kütüphaneden kitap alıp onu teslim tarihinden okuyup bitirmenin keyfi de ayrı güzeldi. Elbette yaşla ve yaşama bakış açısı ile birlikte okunan türler değişiyor. Bilinç düzeyinde daha ben uyanmamış olsam da yaşamıma psikoloji, felsefe ve kişisel gelişim kitapları yaş dönemimle bağlantılı olarak girmiş.

Benim kişisel ve ruhsal gelişimimde zihnimin ikna olmasına ve ruhuma kapılar açan kitapların bir kısmını videomuzda sizlerle paylaştık. Kitapların herhangi bir listesi bulunmuyor. İzlediğinizde göreceğiniz gibi yanımıza kitapları aldık ve sizlerle paylaştık.

İlk aşamada kitapları zihinsel bakış açımla okurdum. Araştırmalarım sonucu internetten ya da kitapçılardan bu araştırmalarım doğrultusunda kitapları alır ve okumak için kendimi zorlardım.

İkinci aşama  bana cevap verecek kitapları bulmaya yönelik oldu. Kitapçıya gidip kişisel gelişim ya da parapsikoloji bölümündeki kitaplardan “bana hanginiz şu an cevap olacaksanız onu almayı seçiyorum” niyeti ile raflara göz gezdiririm ve ben senin için buradayım diyen kitabı alır “cevabın nedir” sorusu ile kitaptan rastgele bir bölüm açar okurum. Genelde o zaman dilimi içinde kafamda var olan soru işaretlerine cevap verir ve o kitabı ya da kitapları alırım. Hem benim mavi karakter yapımın baskın olmasından hem de kişisel gelişim ile ilgili öğretilerden geride sürekli çalışan bir alan bulunmasın diye kitabı okumaya zorlar ve bitirirdim. Bu tarz kitapları genelde altını çizerek ya da not defterlerime not alarak okurum. Hatta bazı kitapların minik özetlerini bile okurken çıkartırken yeni bir el kitabı yazmış olurum.

Üçüncü aşama sadece kitabın bana vermesi gereken mesajı almam gereken zamanda almayı kabul ederek okuyorum. Bu aşamaya geçişime Akaşa Yayınlarının İllüzyonların Aşılması Bartholomew kitabı aracılık etmişti. Zaten kanallık kitaplarının hepsi okuyucuyu zamanı geldiğinde kendi seçer. Kitabı ilk elime aldığımda bir çırpıda 100. sayfaya gelmiştim. Daha sonraki bir kaç gün ne kadar zihnim ve kalbim kitabı okumaya hevesli olsa da bir engel çıkıyordu ve okuyamıyordum. İki hafta sonra elime aldığımda ilk ya da ikinci cümle benim o günlerde düşündüğüm konunun tam cevabını içeriyordu. O günden sonra hiç bir kitabı okurken zorlamamaya karar verdim. Okumam gereken zaman dönüşmem gereken zamanla eş zamanlı oluyordu. Kitapları entellektüel bilgi sahibi olma arzusu ile değil dönşümüme katkı sağlama arzusu ile okuduğum için benim okuma periyodum değişti.

Son olarak kitapları okurken dilerseniz şu niyeti yapabilirsiniz “bana kendi bilgeliğini açtığın için teşekkür ediyorum. Okuduğum her kelimedeki sadece sevgi ve ışık olan bilgi ve bilgeliğin bana ulaşmasını seçiyorum” niyetini yapıp okuyabilirsiniz. Özellikle ruhsal gelişim ve kanallık kitaplarında ben bunu yapıyorum. Kitabı yazan da insan ve kendini ne kadar korursa korusun karmaşık bir anda yazıları ortaya çıkarırken araya ışık ve sevgi olmayan bir bilgi dahil olabilir. Bunu önlemiş oluyorsunuz. Bu niyetten sonra okurken bir yeri anlamıyorsam dönüp ikinci kere yeniden okumuyorum. Çünkü orada bana perdelenmiş bir bilgi vardır.

Okumak isteyebileceğiniz Fıstık’ın da çekimlere dahil olduğu kitapları paylaştığımız linkimiz

Filmlerin Görsel ve İşitsel Dünyası

Çocukluğumdan beri televizyon ve film izlemeyi seviyorum. Bilinç olarak değiştikçe elbette izlenilen filmler de değişiyor. Eskiden eğlenmek için film izlerdim. Tiyatro izlerken bir gün neden her şeyi deneyimlemek zorunda kalayım ki deneyimlemem gerekenleri tiyatro ve film aracılığıyla da deneyimleyebilirim bilişi  geldi. Bu bilişten sonra izlediğim film, oyun ve diziler yaşamım içinde benim yaşam derslerimi vereceğim dizi, film ve oyunlara dönüştü. Yaşam tasarrufu yaparken duyguyu yaşayıp acıyı deneyimlemeden öğreniyorum. Şimdi bu yazıyı yazarken daha net fark ettim duygusal filmlerdeki ağlamalarımı. O an o filmin içinde oynadığım için o duyguları zihnim de aynı şekilde yaşıyor. Pozitif ve negatif tüm duygularım ortaya çıkıp şifalanıyor. Bir de filmleri yazarak izliyorum. Almam gereken mesajı not edip hatırlamam gereken zamanda filmi izlemeden mesajımı okuyorum.

Videoda Star Wars filmleri ile ilgili tam bilgi paylaşımımız olmadı. Bu film serisi de gerçekten var oluştaki aydınlığın ve karanlığın savaşını çok güzel anlatıyor. Ben filmi izlediğimi sanıyordum ama seriyi yeniden izleyeyim diye açtığımda sadece bir tanesini izlediğimi fark edip çok şaşırmıştım. Aldığım kanallık mesajlarını ve gördüğüm görsellerdeki bütün her şeyle örtüşen sahneleri gördükçe hem aldığım mesajların doğruluğuna daha çok inanıyordu kanıt arayan zihnim hem de hepimizin zaman olmaksızın evrensel bilinçte aynı alanda olduğumuzu hissettiriyordu. Kendi içinizdeki karanlıkla ilişkinizi de fark edeceğiniz bir seri. Eğer var oluş bütünlüğü ile bu seriyi izlemediyseniz yeniden bu bilişle izlediğinizde size çok fazla cevap verir. Bu filmle ilgili başka bir bağlantım da benim ruhsal uyanışımı gerçekleştirdiğim 12 Ağustos 2009’da o zamanlar rüya diye tanımladığım ama aslında astral seyahat deneyimi ile Star Wars filmindeki Üstat Yoda ile aynı alanda deneyim yaşamamdı. Beni onu yanımda görünce korkmuştum. Korktuğum zaman kendini gümüş bir alana geçirmişti. Tamam şimdi çıkabilirsiniz dediğimde hayır hala korkuyorsunuz çıkamam dediğini hala hatırlıyorum. Sonrası yok. Filmde de gücün karanlık tarafına bizi geçiren duygunun korku olduğu sık sık tekrarlandıkça bu deneyimlerimi de yeniden hatırlamıştım. Yaratıcı bizler için mükemmel bir düzen oluşturmuş. Biz sistemi tamamlayalım diye farklı farklı zaman dilimlerin de farklı farklı insanlara mesajları ve ilhamları iletiyor. Her şeye şükürler olsun.

Size yeni bakış açıları kazandırabilecek filmler

Sevgi ve ışık yolunda en doğru kitaplar, filmler, oyunlar, diziler ve insanlar hep sizinle olsun.

16.08.2018