İçeriğe geç

İlahi Hak Ediş

Spread the love
  • 2 sene önce
  • 2Dakika
  • 517Kelime
  • 215

İlahi Hak Ediş

Varoluşta her ruhun farklı bir varoluş planı var. Bu plan gereği de her bir ruh farklı farklı deneyimler yaşadığı yaşamlar gerçekleştirdi. Bu yaşamlarda yaptığı eylemlerin sonucu olarak çeşitli haller gerçekleşti. Düalite bilgisi ile bunu anlatırsak, iyi ya da pozitif eylemlerin sonucu iyi ya da pozitif eylemleri hak etti; kötü ya da negatif eylemlerin sonucu da kötü ya da negatif eylemleri hak etti.

Bu hak ediş insan ya da herhangi bir yaratılmış tarafından ilahi gerçeklikteki hali ile bilinemez. İlahi hak edişi sadece Yaratıcı bilir.

Hal böyle olunca da insan olarak kimin neyi hak ettiği ile ilgili söylemde olmak ya da çaba da olmak aslında bizim haddimiz değilken; haddimiz olduğunu iddia etmek zihnen bakıldığında çok da mantıklı değil.

Hem kendimiz için hem de başkalarının yaşamının daha konforlu olmasını isteyebilir, bunun için dua edebiliriz. Ancak o duamız bizim istediğimiz gibi karşılık bulmuyorsa Yaratıcı’ya isyan etmek ya da bizi terk ettiğini düşünüp sırtımızı dönmek aydınlık tekamül yoluna hizmet eden bir davranış değildir.

Kendimiz İçin İlahi Hak Edişimizi Arttırma Yöntemleri

Hayatta ne yaşarsak yaşayalım bunun bizim bilmediğimiz hayra hizmet ettiğinin bilincinde olmak.

Hem kendi yaşamımızı hem de şahit olduğumuz yaşamların gerçekliğini gerçekten kabullenmek.

İlahi planın mükemmelliğini idrak etmek.

Her zaman bir yaratılmış olduğumuzun bilincinde olup; yaptığımız iyi kötü bütün eylemlerin tüm varoluşumuz için sorumluluğunu almak.

İnsan olduğumuzun idrakinde olarak kendimizi arındırmak.

Yaratılmışların varlık sürecinde yaptığı davranışların sonucunda kendi yarattığı olumsuzluklar için tövbe/tevbe ve istiğfar etmek/bağışlanma istemek.

Başkaları İçin İlahi Hak Edişine Göre Davranma Şekli

Şuan ki kişiliği ya da bizim hayatımızdaki konumu ne olursa olsun onun da bir yaratılmış olduğunu ve bunun sonucu olarak da her yaratılmış gibi varoluşunda neyi hak ettiğini bilmemizin mümkün olmadığının idrakinde olmak.

Kendi içimizde gerçekleştirdiğimiz ilahi hak edişi ona aktarıp; anladığı kadarıyla ve izin verdiği kadarıyla onun hayatı için yapması gerekenleri aktarmak.

Eğer kendi varoluş planını arındırmak istiyorsa ona destek olmak; istemiyorsa geriye çekilmek.

Onun kendi varoluş sorumluluğunu ona fark ettirmek.

23.12.2019

Etiketler: