İçeriğe geç

Seçim Bizim

Spread the love
  • 3 sene önce
  • 2Dakika
  • 508Kelime
  • 63

Seçim Bizim

Bu sabah kahvaltı yaparken yaşadığımız teknolojik değişim süreci aklıma geldi. Çocukluğumda kullandığımız ve şu an hayatımızda olan imkanları düşündüm. Ben doğduğumda siyah beyaz televizyonumuz varmış. İki üç yaşında bir komşunun evinde renkli televizyonu görünce çok şaşırdığımı annem anlatırdı. O süreçten şimdi LED televizyonlara geçtik.

Çöp süpürge ile anneanemde ev süpürdüğüm zamanı da hatırladım. Ben çocuk olduğum için yorulana kadar yapıyordum tabi. Aslında yerleri süpürürken tozu savurup çok da temizlik yaptığımız söylenemezdi. İmkanlar dahilinde yapıyorduk. Şimdi elektrik süpürgeleri de hafifledi üstelik eskiye göre çok da konforlu oldu ev süpürmek.

Sürekli elektrikler sular kesilirdi. Şimdi kesilse bile jeneratör ve su deposu alternatifi ile çok zorda kalmıyoruz.

Ortaokul çağımda soba yakmamız gerekti. Yarım saatten fazla sürdü sobayı yakmamız. Daha önce yakmadığımız için ne yapacağımızı bilmiyorduk. Kimden ne gördüysek hepsini uyguladık sonunda yakmayı başardık. Şimdi kombinin düğmesini çevirerek bir kaç dakika içinde ısınmaya başlıyoruz.

İlk cep telefonumu hatırlıyorum. Hatırı sayılır ağırlığı vardı. Biri saldırsa savunma aracı olarak telefon oldukça işe yarardı. Telefona melodi yükleyip şekilli mesajları gönderebiliyorsak ayrıcalıklıydık. Şimdi akıllı değilse telefona telefon gözüyle bakmıyoruz.

Bu teknoloji gelişirken hep iyi tarafları mı dahil oldu hayatımıza? Tabii ki hayır. Ne tarafı daha çok para kazandırdıysa o durum geliştirilip diğer taraf görmezden gelindi. Var olan her şeyin faydası ve zararı vardır. Önemli olan hangi tarafın kullanılacağıdır. Güneş dünyamıza yaşam verirken, güneş ışınlarına direkt ve uzun süre maruz kalan yerlerden yaşamı da alabilir.

Burada teknoloji üzerinden verdiğim örneklerin hepsini yaşamın her alanına uyarlayabiliriz. Ne istediğimize bakıp bunun yaşamımıza katkılarını ve yaşamımızdan alacaklarına bakıp ona göre karar vermeliyiz. Yaşamın gelişim hızına ayak uydurmayı ya da ona direnmeyi seçebiliriz. Konforu ve kolaylığı seçebileceğimiz gibi rahatsız ve zor bir yaşamı da seçebiliriz. Her seçim ruhumuza hizmet eder.

Kendimize önem verdiğimiz gibi diğer insanlara ve dünyaya da önem vererek seçimler yapmalıyız. Birlikte yaşamayı yeniden hatırlamamız gerekiyor.

Sevgiyle