İçeriğe geç

Aynen Demeden Önce

  • 6 yıl önce
  • 2Dakika
  • 511Kelime
  • 113Görüntülenme

Aynen Demeden Önce

NLP (Neuro Linguistic Programming) yönteminde kişilerin bilgiyi nelere göre kaydettiği ile ilgili yapılan araştırmalar ile metaprogramlar belirlenmiş. Zihin haritasının kişiye özgü biçimde odaklanma metodları metaprogramlar diye tanımlanmış.

Metaprogramlar

  • Benzerlik – Farklılık
  • Hazza Yaklaşmak – Acıdan Uzaklaşmak
  • İç Referanslar – Dış Referanslar
  • Bağımsızlar – Düzenciler
  • Deneyim – Olanak
  • Duyusal İkna – Tekrar İknası

Metaprogramları Yaşam İle Uyarlama

Kendi adıma bu tarz bilgileri genelde kendimi dönüştürmek için kullanırım. Ancak metaprogramları oldu hali ile bırakmayı tercih ettiğimi David Eagleman’ın Beyin Senin Hikayen, Loretta Graziano Breuning Mutlu Beyin ve kendi kitabım Hayatı Kolaylaştırıyorum’u okurken fark ettim.

Özellikle Beyin Senin Hikayen kitabı beynimi yeniden programlamamı bana hatırlattı. Bende  beynimde bir tadilata başladım. Bu tadilat beraberinde iletişim anlaşmalarını da getirdi tabi. Dünden beri çok komik iletişim kazaları oluyor.

Kendimde fark ettiğim ve beni aslında çok kısıtlamış meta programım benzerlik üzerine çalışma yapıyorum. İnsanlarla aynı fikirde olmadığımı karşı tarafa sevgi dili ile ifade etmeyi ve o iletişim içinde benim yaşamım için uyumlu bilgileri kaydetmeye benim yaşamımla uyumsuzları ayrıştırmayı zihnime öğretiyorum. %50 %50 olması için programlıyorum kendimi.

Mutlu Beyin kitabı ile zihnin öğrendiği her yolağın yaşamının sonuna kadar kişinin hayatında tutmasına gerek olmadığını yeni sinir ağları oluşturmanın mümkün olduğunu zihnime fark ettiriyorum.

Bu dönüşümde amacım herhangi bir parçamı öne çıkarmak değil kendimi dengeye getirmek. Dengeye getirmek için değişim ya da dönüşüm olmalı. Bunu da her bir parçamla ilgilenerek yapıyorum. Çok da büyük keyif oluyor.

Aynen Dediğinizde Ne Oluyor

Sizinde metaprogramınız benim gibi benzerlikçiyse kolay kolay hayır diyemezsiniz. Hayır deme konusuna çalışıp düzelttiyseniz konuyu tam içselleştiremediğiniz bir durumda aman uzamasın düşüncesiyle sen haklısın dersiniz. Bu sen haklısın kelimesi ile zihninize kaydettiğiniz bazı konular gün gelir sizi kısır döngüye alır. Bir bakmışsınız ortada bir şey yokken siz mutsuz olmuşsunuzdur.

Bu olmasın diye hemen farklılık programı size uygun değilken devreye almaya kalkarsanız bu defa da zihninizde kaos yaratırsınız. Kendinizi analiz edin ve ne istediğinize karar verip adım adım ilerleyin. NLP ile okuduğum kitaplar içinde en detaylı ve basit anlatım Nil Gün’ün NLP Zihninizi Kullanma Kılavuzu kitabında. Kendinizi kendi kendinize çözümleyebilirsiniz.

Okuduğunuz her kitabın pozitif ve ışık bilgeliğini almaya edindiğiniz her bilgiyi de pozitif veya aydınlık tekamül yolu için kullanmaya niyet ederek okursanız her şey sizi tamamlar ve yükseltir.

06.10.2018

Spiritüel Rehber Yasemin Derya Metin

Etiketler: