İçeriğe geç

Erdemli ve Ünvanlı İnsan Olmak Mümkün

  • 4 yıl önce
  • 5Dakika
  • 1234Kelime
  • 136Görüntülenme

Erdemli ve Ünvanlı İnsan Olmak Mümkün

İnsanların bir şey elde etmek için kendinden ödün vermesi ile programlanmış durumdayız. Siz seçerseniz bu durumdan özgürleşebilirsiniz.

Üniversiteye başlamadan önce akademik kariyeri kafamda çalışırsın ve derslerini öğrenir ve geçersin diye kurgulamıştım. İlerlemen gereken yolda bilgi arttıkça zihnen kendini geliştirmelisin bunun için de zamanını çalışma için ayırmalısın. Peki gerçek bu muydu? Hayır. Derslerinden geçmek için çalışmalısın, hocayla bilgiyi sorgulamak için dahi tartışmamalısın, hocanın dersinde sen olmamalı, onun dünya görüşüne uygun bir rol içinde olmalısın, onun kişiliğini poh pohlamalısın olduğunu öğrendim. Asi ve sıra dışı bir insan olmama rağmen çalışmak ve sorgulamamak kısmı dışındaki durumlardan dolayı ben okulumu bir yıl uzattım. Okumak, öğrenmek ve deneyimlemek benim için çok keyifliydi. Deneyimlemek benim için çok keyifli olmasına rağmen deney ve gözlem yaptığımız laboratuvar derslerimiz çok stresliydi. Okulun en eğlenceli zamanlarının keyfine okuldayken varamamıştım.

Benim ruhuma ters gelen bu durumdan dolayı okulda kalma ve Araştırma Görevlisi olma kariyeri benim için elenmişti.

İş hayatında ne olabiliri yaptığım stajda deneyimlemiştim. Stajda çok çalışmak, eğlenmek ve birbirini kollamayı görmüş, çok da mutlu olmuştum. Bu hayatın bana sunduğu fragmanıymış  Staj yaptığım aynı işyerinde mutlu keyifli iş yaptığım yer üç yıl içinde karanlığa evrim geçirmişti. Çalışan kadro yaşadığı ekonomik kriz ile değişmiş ve özellikle benim için yaşadığım her gün kabus haline gelmişti. Bir yıl sonunda oradan da sağlığımın bozulmasından dolayı ayrılmıştım.

İnsanlığın iş hayatında ve dışarıda iki ayrı karakter içinde olduğu yaşamı öğrenmem gerektiğine ruhum karar vermiş. Karar vermiş de uygulama bizim için çok zorlu oldu. İş arkadaşlarım ve patronlarımla sürekli satranç oynadığımız ve benim hep yenildiğim bir turnuvadaydık. Kendi içimdeki doğrulara göre hareket ediyorum duygusal travmalar yaşıyordum. Duygularımı kenara alıp sadece mantıkla ilerlediğimde ben o halimden memnun değildim. Doluya koyuyorum almıyor boşa koyuyorum dolmuyor sözü benim gerçekliğim haline gelmişti.

Baktı sistem ben bu iş hayatını beceremiyorum sağ olsun benim için yeni bir plan devreye aldı. Kendi yaşamında dönüştürme odağındaki insanlara hizmet edeceğim bu iş koluna geçiş yaptım. Şükürler olsun dünyada en rahat ve huzurlu olduğum zaman dilimindeyim.

Bu işte çoğunlukla yetişkinlerle çalışıyorum. Yaşamında kişinin kendini geliştirmesi için hayat döngüsünde sorun olduğu zamanlarda bizim yolumuz kesişiyor. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Hangi sektörden olursa olsun kişinin eşi ya da iş arkadaşları ile yaşadığı sorunlar var. Sorun yaşanan kişiler elde etmesi gereken maddi gelire ulaşmış olması, okumuşluk düzeyi, bulunduğu kariyer, çalıştığı şirket hiç biri önemli değil. Zaman zaman bilinç düzeyi çok düşük seviyede olan insan davranışını sergileyebildikleri gibi kariyer arttığında tamamen insanlığından vazgeçmiş insanlarda var.

İnsanlara iş hayatı ile ilgili çok yanlış bir biliş öğretilmiş ve bu nesilden nesle aktarılıp gerçek haline dönüşmüş. Toplumu ve insanı anlamak için Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümünde okuyorum. Fransız Devrimi ile birlikte ortaya çıkan akımları ve görüşleri öğrenmeye çalışıyorum. Ama öğrenemiyorum. Nedenini bugün fark ettim. Çünkü o bilgiler iş hayatının yanlış olmasına neden olan ilk tohumları attılar. Sistem içindeki bilgisini ve yaşamını insanlıkla paylaşan tüm insanlara saygım sonsuz. Onlar kendi bildiklerini bulundukları çağa göre en iyi olması için aktardılar. Şu an yönetim kademesinde olan sosyolojik ayrıma göre beyaz yakalılar artık sistemi yükseltmeliler. İş hayatı ile ilgili yeni sürüm devreye alınmalı.

Eski sürümdeki kariyer edinmek istiyorsan insana ait olan erdemli insan özelliklerinden vazgeçmelisin programı; hem kariyer edinip hem de iş hayatın içinde erdemli bir insan olabilirsin programı ile değişmeli. Bu değişim için sistem içinde olan çalışanlar bunu minik bilişlerle etrafındakilerle paylaşmaya başladığında sistem değişmeye başlayacak.

İş hayatının içine hızlı bir giriş yapmış olan inovasyon içine bu program dahil edilmeli. İnternetten aldığım tanıma göre

En basit tanımıyla inovasyon, farklı, değişik, yeni fikirler geliştirmek ve bunları uygulamaktır. Bu fikirler, daha önce çözülmemiş sorunları çözmek veya daha önce karşılanmayan ihtiyaçlara cevap vermek amacıyla geliştirilebilir. Ya da zaten var olan pek çok ürün ve hizmeti daha güzel, daha kullanışlı, daha çok insanın işine yarayacak hale getirmeyi amaçlayabilir. Bu fikirlerin hayata geçirilmesi ve ortaya ürün, hizmet veya iş yapış yöntemlerinin çıkarılmasıyla ve ardından bu ürün ve hizmetlerin satılmaya veya iş yapış yöntemlerinin uygulanmaya başlanmasıyla inovasyon yapılmış olur.  

Verimli ve inovatif bir şirket olmak istiyorsa iş verenler insana yatırım yapmalı. İnsanın duyguları ile birlikte onu kabul edip güçlendirmeli. Negatif motivasyon yerine pozitif motivasyonu şirket politikasına dahil edip çalışanını tam ve bütün hale getirmeli. İş yerleri bunu kendi iç bünyesine dahil ettiği sürece ekonomik krizler onun gelişmesine fırsat sağlayacaktır.

Çalıştığınız iş yerinizdeki daha fazla insanla kendi pozitif düşüncelerinizi paylaşarak sizde kendi içsel inovasyonunuzu gerçekleştirip üst versiyonda insan olduğunuzu eşitlikçilik temelinde onlarla ortak dilde onlara bu yeni gerçekliği gösterebilirsiniz. Haydi biraz cesaret…

Dönüşüm Çalışması

Her yazıda olduğu gibi kariyeriniz güvencede olarak, çalıştığınız sektördeki insanlarla birlik içinde bunu nasıl yapabilirsinizi size hatırlatalım. Kendi fikirlerinizi ve gerçekliklerinizi insanlara aktardığınızda kendinizi rahat hissedene kadar bu onaylamayı kullanabilirsiniz “sahip olduğum ünvan ve edindiğim kariyerle birlikte pozitif yaşam gerçekliğini çalıştığım insanların anlayıp kabulleneceği biçimde keyifli bir şekilde tüm çalışma arkadaşlarıma bunu ifade edebileceğime inanmayı seçiyorum. Sistemin kolayca ve hepimiz için eğlenceyle değişeceğine inanmayı seçiyorum. Çalışma hayatının hayatımın en mutlu alanları içine girmesini seçiyorum.” Değişim küçük adımlarla başlar.

 

08.12.2018

 
🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰 🥰
Etiketler: