İçeriğe geç

Siyahın Varlığı

  • 4 yıl önce
  • 4Dakika
  • 1033Kelime
  • 172Görüntülenme

Siyahın Varlığı

Facebookta bulunan Sanatla Ruhsallıkla Şifalanıyorum – Sanatla Eğlenerek Şifalanıyorum grubunda resim yaparken siyah renk kullanıldığında insanlar tedirgin oluyorlar. 😇 🖤

Ben de bu yıl daha grubu açmadan siyah rengin içinde tüm renklerin dans ettiğini görünceye kadar siyah renk giymeyi tercih etmiyordum.

Resmi yapmaya başlarken tüm renklerin siyahın içindeki varlığının keyfini umarım aktarırım diye niyet ettim.

Resmi yaparken ben yine her zaman olduğu gibi çok eğlendim.

Renklerin birbirleriyle ve siyahla dansına şahit olmak benim için çok keyifliydi.

Siyah renginde tüm renkler gibi bir renk olduğundan ziyade olumsuz tanımları varsa sizin içinizde dilerseniz resme bakıp, dilerseniz de şu niyeti yapıp alanınızda onun varlığını da onurlandırabilirsiniz.

“Siyah renge bilinçli ya da bilinçsiz yüklediğim ilahi gerçek olmayan tüm anlamları ve tanımları benim alanımdan ve siyahın alanından kaynağa gönderiyorum. Işık Bilgelerinin ilahi gerçeklikteki siyah renk tanımını yapmasına izin veriyorum.”

 
Yaptığım resmin bendeki açılımı bu olmuştu sonra Göknil’den gelen bilgi ve yorumla başka bir açılım daha oldu.
 
Tüm renkler gibi siyahı da çok seviyorum, siyah ve beyaz benim için diğer renklerin renk olduğunu ortaya çıkaran iki ana değer, biz Güzel Sanatlar  Fakültesinde siyah ve beyazın renk olmadığını öğrendik doğada ”siyah” diye bir şey yok, en koyu renk tonu var kömür dahi siyah değil çok koyu maviler kahverengiler griler barındırıyor. Renk siyahları var siyah en koyu beyaz en açık renk yani. Siyahı ışıksızlık, beyazı tam ışık aydınlık ve karanlık vb diye tanımlıyoruz, bunlar sadece ışık ve ışıksızlık. Renk da başka bir şey. Boya olarak fabrikasyon üretilmiş bir şey aynı zamanda ”siyah renk” Tüm renkleri kendinde toplayan gizleyen örten yanına geldiği renge anlam katan siyah tüm renklerin birleşimi değil, o grimsi kahve bir renk, siyah ise bambaşka bir şey uzay da simsiyah değil çok çok koyu yeşil rengiymiş… yani siyah’ın bu fedakarlığı her renge buyur gel deyişi her renkle uyumu kusurları örtücülüğü değeri asaleti benim için kıymetli. Resim yaparken her renk gibi ne kadar kullandığınla- nasıl kullandığınla nerde kullandığınla ilişkin hayata, resme- renge renk değeri katan, vurgu katan sevdiğim bir renk.
 
Bu arada unutmadan siyah renk bir teknoloji ürünüdür buluştur hem de. senin gibi değerli kimyagerler bu rengi boyayı hazırlamış ve iyi ki varsınız  🙏
 
Siyah= renk= kontür= koyu= derinlik= değer (valour) dersen her şey değişir yanına ne geliyor yani yanına gelenle anlam kazanan bir şey 0 (sıfır) gibi
 
Siyah= karanlık= bilinmezlik= kötülük olursa korku var
 
 
Göknil’in yaptığı Self Portraits: Fear of self is madness resim serisinde kişinin kendinden korkmasını resmetmiş. Resimlere baktığımda benim yaşamımda var olan tüm korku dıştan gelen korkuymuş. Ben hayatım boyunca hiç kendimden korkmadığımı fark ettim. Kendimden korkmayınca da kendi karanlığımdan da korkmayıp, olanı fark edip ışığa dönüştürmek benim için çok daha önemliydi. Onun için de siyah renkten kaçınmamayı seçtim.
 
Göknil’in yazdığı gibi kimya mühendisliği gelen alandan gelen sahiplenme isteği ile de bu şifaya niyet etmiş olabilirim.
 
Ben resimleri yaparken çoğu zaman renkleri aramıyorum, akışa izin veriyorum. Hangi boya kendini nasıl ortaya çıkarmak istiyorsa sadece ona izin veriyorum. Resim bittikten sonra resme baktıkça farklı bir alan fark ediyorum. O küçük detaylardaki hikayeye hayran kalıyorum. İnsanlık olarak doğada var olmayan bu rengi yaptıysak bunun insanlık planı için çok önemli bir öğretisi vardır. Bu öğretiyi fark ettiğimizde yaşamımızda siyah ya da karanlıkla ilgili tanımladığımız tüm kısıtlayıcı enerjiler kalkıp bizi varoluşla bütünleştirecek.
 
Resim yaparken en mutlu olduğum şey her neyse görünür oluyor. Olumsuz durumun görünür olması şifa çok kolaylaştırıcı bir alan. Onun için bırakın her şey görünür olsun. Resim yaparken her yer siyahla dolacaksa bile bırakın dolsun. Sonra da o resme sorun “bana neyi görünür kıldın? Haydi bana kendini anlat.” Hayatta dinlemekten çok kaçınıyoruz sonra da kendi merak alanımızda bir kara delik oluşturuyoruz. Her bilgiyi yutmamıza rağmen bir türlü anlamlandıramıyoruz. Bir türlü edindiğimiz bilgiler bizi tam hissettirmiyor. Oysa kendimizi dinlemeye başladığımızda tüm cevapların bizde olduğunu duyacağız. Dışarıda aradığımız her şey bizim içimizde.
 
Sizlere bir şeyleri aktarırken tekamül yolunu ya da enerjisini sadece onu ifade etmek için kullanıyorum. Olumlu ya da olumsuz bir anlamı olduğu için değil. Bilgiye kendi algımızı yüklemediğimizde biz varoluşun gerçekliğini anlamlandırabiliyoruz. Varoluştaki yaratılmış her şey bir amaca hizmet ettiği için yaratıldı.
 
Biz insan olarak bu yaratılışta ne olmak istiyoruz bunu fark edip, bunun seçimini yapmalıyız. Seçimden sonra da sorumluluğumuzu alıp kendimizi dönüştürmeye başladığımızda hayat gerçekten çok eğlenceli oluyor.
 
08.07.2020