İçeriğe geç

İptal İptal İptal Üçlemesi

  • 3 yıl önce
  • 3Dakika
  • 667Kelime
  • 926Görüntülenme

İptal İptal İptal Üçlemesi

Bazı kelimeleri ya da çalışmaları sorgulamadan hayatımıza dahil edebiliyoruz. İşte onlardan biri de iptal söylemi.

Kendi farkındalığımı sizlere aktarayım siz de ona göre karar verin nasıl kullanmanız gerektiğine. Olumsuz bir şey kullanıldığında fark edildiği anda söylenmesi önerilen bir kelime. Evren işleme almadan olumsuzlukları iptal etmek.

Burada şöyle bir karmaşa var bana göre. Kişinin negatif düşünmesine ya da konuşmasına neden olan bir program iptal edilmediği sürece kişi düşüncelerinin ne kadar farkında olursa olsun, bir dalgınlık esnasında hop yeniden ortaya çıkma potansiyeli olan bir senaryo. Üç değil on beş kere iptal denilmesi kişinin kendini zorlamasından ve kendiyle çatışmasından başka bir şey ortaya çıkarmıyor. Temel programı değiştirmek daha kolay ve kalıcı olan.

Negatif düşünmenize ya da konuşmanıza neden olan ilk bulduğunuz konuyu arındırmaya başlayın. Bunun için ho’oponopono ya da size en kolay gelen arındırma yöntemini kullanabilirsiniz. Sonrasında olumsuz konularla ilgili birine herhangi bir konu anlatırken o örneği verdiğinizde kişinin ve sizin bilinçaltınıza kaydolmaması ya da deneyim alanı yaratılmaması için iptal demek çok daha işe yarayan bir durum oluyor.

Söylemeye çalıştığım konuyu şöyle örnekleyecek olursak balkonunuzda çöp dolu, hava sıcak, çöpler akmış içindeki organik atıklar bozunmuş ve kokmaya başlamış. Evinize de bir misafir gelmiş. Eskiden misafir odaları sadece misafir için tertemiz tutulurdu. Öyle de bir misafir odanız var. Klimanız çalışıyor oda misler gibi. Bu odada da o çöp dolu balkona açılan bir kapınız var. Siz kapıyı kapattınız her türlü önlemi aldınız, rahatsınız. Misafirle sohbet ederken kapı çalıyor ve yaramaz çocuğunuz eve geliyor. Siz bir iş yaparken kaşla göz arasında bu çocuk balkon kapısını açıyor tüm koku şimdi odada siz fark eder etmez hemen gidip kapıyı kapatıyorsunuz. Odanın havası klima ile normale dönecekken yine çocuğunuz kapıyı açıyor ve o kokunun hepsi yine odada. Siz her seferinde misafirinizden özür diliyorsunuz. Ne kadar özür dileseniz de siz de misafir de bu durumdan rahatsızsınız. Burada yaramaz çocuktan başka olay içinde olanlardan gerçekten durumu hiç umursamayan ya da en ufak rahatsızlık duymayan insan var mı? Muhtemelen yoktur.

Kişinin söylediği olumsuz sözler ve düşünceler her seferinde küçük çocuğun kapıyı açması. Ev sahibinin misafirden özür dilemesi de iptal denilmesi. İlk iptal kelimesinden sonra ikinci bir döngü oldu ve ortamda bulunanlar ikinci kez rahatsız oldu.

Kapıyı kapatmak yerine ev sahibi hoş geldiniz buyurun siz şöyle geçin ben balkondaki çöpleri temizleyip hemen yanınıza geliyorum dese. Çöpleri atıp balkonu da yıkasa çocuk geldiğinde balkonu açsa odaya sıcak hava girişinden başka önceki yaşanan rahatsızlıklar yaşanmış olur mu?

Temel Programı Arındırmak

“Sürekli konuşurken ağzımdan çıkanları ya da düşünceleri iptal etmek zorunda kaldığım farkında olmadığım sahip olduğum negatif programa tutunmama neden olan tüm hatalı verilerim ve anılarım özür dilerim. Bu zamana kadar sizi arındırmadığım için lütfen beni affedin. Bana arınma fırsatı verdiğiniz için size teşekkür ediyorum, sizi seviyorum. Aloha”

13.10.2018

Etiketler: